Warsztaty teatralne w GOKU 25 kwiecień 2016r.

Gminny Ośrodek Kultury

w Gilowicach

oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ślemieniu

serdecznie zapraszają na:

warsztaty teatralne

oraz prezentację audiobooka

powieści Bronisława Sroki

pt. HARNAŚ

25 kwietnia 2016r. o godz. 10.00

w sali GOK-u w Ślemieniu – Klub JEMIOŁA

Prowadzenie: Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie

Bronisław Sroka, autor

Gabriela Kolonko, dyrektor GOK w Gilowicach

Izabela Pyclik, kierownik kapeli zespołów regionalnych „Gronicek” i „Dolanie”

W programie PREZENTACJI m.in.:

1. „Pogwarzmy sobie” –

Biesiada Słowna : z autorem powieści ”Harnaś

i twórcami Audiobooka

2. „Zma-r-z-ła czy zma(rz)ła” –

Pokoleniowe Potyczki Językowe: literacko – gwarowe

3. „…Po nasymu nie poradzi…?! –

Interaktywna Gra : gwarowo –muzyczno – taneczna

4. „Oko w oko z Gwarą” –

Turniej Zbójnicki o czapkę HARNASIA

5. „Zasłuchani w słowa pisane” –

Powieść dźwiękiem utrwalona - Audiobook

Powieść Bronisława Sroki pt.: „HARNAŚ”, to wspaniałe spotkanie z polskim językiem literackim i regionalnym – gwarą Gilowic i okolic tej miejscowości. Autor w doskonały sposób łączy, w opowiadanej przez siebie, jak pisze - Powieści z drugiej połowy XVII wieku, osnutej na tle autentycznych wydarzeń, zanotowanych w dawnych kronikach, między innymi w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego – język literacki i gwarę.

Pierwszym posługuje się w budowaniu komentarzy i opisów, drugim - dla wyrażenia stanów emocjonalnych bohaterów powieści, ich myśli i uczuć. Dzięki takiemu pomysłowi, postaci są wyraziste, emocjonalnie zróżnicowane, a jednocześnie mocno związane – poprzez gwarę języka – z regionem, na którym rozgrywa się akcja utworu.

Wykorzystanie w powieści gwary Gilowic i okolic poprzedziły, prowadzone przez Autora, wieloletnie badania językowe, połączone z wnikliwym poszukiwaniem korzeni tej gwary. Dla potrzeb dzieła powstał „Słownik słów i wyrażeń gwarowych”.

Z tego też względu powieść ta ma z jednej strony wartość beletrystyczną – „biegniemy” za akcją, jak również sentymentalną – wzdychamy za światem, którego albo już nie ma, albo który odchodzi.

W Audiobooku, nagranym w ramach realizacji przez GOK Gilowice projektu dofinansowanego ze środków UE, wszystkie powyżej wymienione wartości powieści zostały zachowane i poprzez interpretację uwypuklone. Barwna ilustracja muzyczna wokalno – instrumentalna pieśni, piosenek i tańców z Gilowic i okolic pozwala wejść w klimat dzieła literackiego.

Dzięki temu wszyscy słuchacze, a przede wszystkim dzieci i młodzież mogą obcować z językiem praojców i może się w nich kształtować jeszcze ściślejsza więź z Regionem, z którego wywodzą się oni sami i ich rodzice.

Serdecznie zapraszamy na to ważne wydarzenie. Ważne dla ludzi, którzy znają swe korzenie, lub chcą je poznać i „ocalić od zapomnienia”!